Úvodní stránka » O knihovně » Knihovní řád
Knihovní řád Městské knihovny v Buštěhradě
V souladu se zřizovací listinou Městské knihovny v Buštěhradě, schválenou zastupitelstvem města usnesením č. 2/2012 a podle paragrafu 4, odst. 6 zákona č. 257/2001 Sb. (knihovní zákon), vydává se tento knihovní řád:
I. Základní ustanovení
Článek 1
Poslání a činnost knihovny
Knihovna je knihovnou základní ve smyslu paragrafu 3 a 12 zákona č. 257/2001 Sb. (knihovní zákon) a je zřízena za účelem poskytovat rovným způsobem všem občanům bez rozdílu veřejné knihovnické a informační služby (dále jen „služby“) vymezené paragrafem 2, 4 a 14 knihovního zákona.
Článek 2
Veřejné knihovnické a informační služby
-
Knihovna poskytuje uživatelům veřejné knihovnické a informační služby tak, jak jsou vymezeny v příslušných ustanoveních knihovního zákona. Jsou to zejména:
- výpůjční služby
- meziknihovní služby
- informační služby, tj. informace o fondech a využívání knihovny, informace z oblasti veřejné správy, ústní informace bibliografického a faktografického charakteru, přístup na internet a vzdělávací činnost.
- Služby uvedené v odst. 1 tohoto Knihovního řádu (dále jen „KŘ“) poskytuje knihovna bezplatně.
- Veškeré finanční částky, tj. manipulační poplatky, sankční poplatky, apod., jsou knihovnou účtovány ve výši stanovené ceníkem.
II. Uživatelé knihovnických a informačních služeb
Článek 3
Uživatelé a registrace
- Uživatelem knihovny se může stát každá fyzická nebo právnická osoba vydáním průkazu uživatele na základě vyplněné přihlášky ověřené knihovníkem podle osobních dokladů uživatele.
-
Knihovna vyžaduje k registraci osobní údaje uživatele, tj. jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště.
-
Děti do 15 let se stanou uživatelem na základě písemného souhlasu jejich zákonného zástupce.
Článek 4
Povinnosti uživatele
- Uživatelé jsou povinni řídit se KŘ a dodržovat pokyny knihovníka.
-
Uživatelé dodržují stanovená opatření, která jsou potřebná pro udržení pořádku a ochranu majetku, dále jsou povinni zachovat v prostorách knihovny klid a pořádek.
-
Jestliže uživatel nedodržuje tato opatření, může být dočasně nebo trvale zbaven práva užívat služeb knihovny. Tím není zbaven odpovědnosti za způsobenou škodu a povinnosti nahradit ji podle platných předpisů.
-
Připomínky, podněty a návrhy k práci knihovny je možné podávat písemně nebo ústně knihovníkovi.
Článek 5
Užívání výpočetní techniky
- Uživatel je povinen užívat v knihovně pouze programové vybavení, které mu knihovna poskytuje.
- Uživateli je zakázáno kopírovat a distribuovat části operačního systému knihovny a nainstalovaných aplikací programů v knihovně.
- Uživatel nese plnou zodpovědnost za své případné zásahy do konfigurace počítače, které by jakýmkoli způsobem mohly mít vliv na chod a provoz počítače, dále je uživatel zodpovědný za škody vzniklé neodbornou manipulací s prostředky výpočetní technicky včetně škod způsobených jím zanesenými počítačovými viry z jeho zařízení připojených do počítače knihovny, tj. flash paměťové disky apod.
- Získané informace a data (v jakékoli formě či médiu slouží výhradně k osobní potřebě uživatele a k jeho studijním účelům. Není povoleno jakýmkoli způsobem dále rozšiřovat, rozmnožovat, kopírovat, půjčovat, sdílet, distribuovat (ani v počítačové síti), prodávat nebo jinak využívat zejména ke komerčním účelům.
- Uživatel je povinen respektovat autorskoprávní ochranu textů, obrazů, zvukových či zvukově-obrazových záznamů a dat v plném rozsahu podle zákona č. 121/2000 Sb. (autorský zákon).
III. Výpůjční řád
Článek 6
Zpřístupňované knihovní dokumenty
- Knihovna půjčuje knihovní dokumenty (dále jen „dokumenty“) z vlastního knihovního fondu, z knihovního fondu jiné knihovny prostřednictvím meziknihovních služeb nebo prostřednictvím výměnných souborů.
- Meziknihovní službu knihovna zprostředkuje na požádání uživatele podle paragrafu 14 knihovního zákona, vyhlášky Ministerstva kultury České republiky č. 88/2002 Sb. a metodických pokynů MK ČR.
Článek 7
Rozhodnutí o půjčování
-
Mimo knihovnu si uživatel může půjčit všechny dokumenty uvedené v č. 6 odst. 1 tohoto KŘ s výjimkou dokumentů:
- kterým by hrozilo nebezpečí nenahraditelné ztráty nebo poškození,
- které jsou zapotřebí k běžnému provozu knihovny,
- jejichž půjčování by bylo v rozporu s obecnými právními předpisy (porušení autorských práv, šíření fašistické, rasistické, pornografické literatury nebo obrazových či zvukově obrazových záznamů a dat, apod.),
- které byly vypůjčeny z jiných knihoven prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby s podmínkou výpůjčky v pouze v prostorách knihovny.
Článek 8
Postupy při půjčování
- Před převzetím výpůjčky si uživatel vypůjčovaný dokument prohlédne a ihned ohlásí případné závady.
- Uživatel může požádat ústně o rezervaci dokumentu.
Článek 9
Výpůjční lhůty
- Výpůjční lhůta pro půjčování dokumentů mimo knihovnu je zpravidla 1 (slovy jeden) kalendářní měsíc. Výpůjční lhůta může být prodloužena až třikrát o jeden další měsíc, požádá-li o to uživatel před jejím uplynutím a nežádá-li daný dokument další uživatel. V odůvodněných případech je možné povolit novou výpůjčku téhož dokumentu, ale pouze po jeho předložení v knihovně.
- Knihovna je oprávněna bez udání důvodu stanovit kratší výpůjční lhůtu, případně žádat vrácení půjčeného dokumentu před uplynutím výpůjční lhůty.
Článek 10
Vracení vypůjčeného dokumentu
- Uživatel je povinen vrátit dokument v takovém stavu, v jakém si jej vypůjčil. Jinak nese zodpovědnost za všechny zjištěné závady a je povinen uhradit knihovně náklady na opravu dokumentu, případně uhradit škodu jako při ztrátě dokumentu.
- Je zakázáno zpracovávat text vypůjčeného dokumentu graficky podtrháváním, zvýrazňováním, psaním poznámek na okraj anebo jiným způsobem do vypůjčeného dokumentu zasahovat.
Článek 11
Práva a povinnosti uživatelů pro půjčování mimo knihovnu
- Pro půjčování knihovních fondů platí ustanovení občanského zákoníku o půjčování věcí.
- Mimo knihovnu může mít uživatel vypůjčeno zpravidla nejvýše 10 dokumentů.
- Uživatel nesmí vypůjčený dokument půjčovat dalším osobám. Ručí za něj po celou dobu výpůjčky.
- Uživatel ručí za vypůjčený dokument do té doby, dokud má knihovna o výpůjčce záznam o dosud nevráceném dokumentu. Při vracení dokumentu uživatel na vyžádání obdrží potvrzení o vrácení.
- V případě, že uživatel nevrátí vypůjčený dokument, má knihovna právo pozastavit uživateli poskytování všech služeb.
IV. Postihy za nedodržení řádu
Článek 12
Ztráty a náhrady
- Uživatel je povinen bezodkladně hlásit ztrátu nebo poškození dokumentu a ve lhůtě stanovené knihovnou nahradit škodu.
- O způsobu náhrady dokumentu rozhoduje knihovna. Může požadovat náhradu škody uvedením do původního stavu obstaráním náhradního výtisku téhož dokumentu ve stejném vydání a vazbě nebo vázané kopie ztraceného dokumentu. Jestliže uvedení do původního stavu není možné nebo účelné, může knihovna požadovat jako náhradu totéž dílo v jiném vydání, jiné dílo, anebo finanční náhradu. Finanční náhradu stanovuje knihovna.
- Uživatel je povinen hradit i všechny náklady, které knihovně v souvislosti se ztrátou vznikly.
- Do vyřešení způsobu nahrazení ztráty a uhrazení všech pohledávek má knihovna právo pozastavit uživateli poskytování všech služeb.
Článek 13
Náhrada všeobecných škod
- Uživatel je povinen nahradit škodu zaviněnou přímo nebo zanedbáním povinností (podle občanského zákoníku, § 442, odst. 2, kde se stanoví: "Škoda se hradí v penězích, požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu.").
- Za škody způsobené na ostatním majetku knihovny odpovídá uživatel podle obecně platných předpisů.
V. Závěrečná ustanovení
- Výjimky z KŘ povoluje vedoucí knihovny.
- Tento Knihovní řád platí na dubu neurčitou.
V Buštěhradě
dne 11. prosince 2002
Ke stažení
- Knihovní řád Městské knihovny [PDF, 310 kb]