Městská knihovna Buštěhrad - úvodní stránka

+420 312 250 955
Revoluční 1, Buštěhrad

Přeskočit na menu vybrané sekce

Úvodní stránka » O knihovně

O knihovně

Základní informace

Městská knihovna sídlí v přízemí západního křídla buštěhradského zámku, které sdílí se spolkovou místností, přípravným pracovištěm turistického infocentra a městským úřadem v horních patrech. Vedle knihovního fondu, který v současnosti nabízí celkem 10 152 knih z oblasti krásné i naučné literatury, nabízí klidné prostředí ve dvou místnostech pro dospělé a dětský koutek pro nejmenší čtenáře. Knihovnu v současnosti obsluhuje jedna kvalifikovaná pracovní síla, paní magistra Drahomíra Čermáková, která knihy půjčuje celkem 222 registrovaným čtenářům.

Knihovně nechybí vstup pro vozíčkáře, 1 studijní místo u počítače s přístupem na internet, wi-fi v interiéru i exteriéru knihovny jako i 3 klidná čtenářská místa s křesly a sofa ve dvou místnostech vybavených regály s volně přístupným knihovním fondem. Třetí místnost patří dětskému koutku s místem pro hraní a řadou knih pro děti a malé čtenáře.

Naše knihovna je součástí meziknihovního výpůjčního systému, knihy podle Vašeho výběru pro Vás můžeme vyhledat a objednat ve všech veřejných knihovnách Čech, Moravy a Slezska. Knihy si u nás můžete vybírat po předchozí domluvě na recepci sami, nebo si je můžete vybrat z pohodlí Vašeho domova či odkudkoli, kde právě jste, prostřednictvím on-line knihovního katalogu ze svého domácího počítače nebo z mobilního telefonu.

Čtenářem městské knihovny se můžete stát po vyplnění registračního formuláře, nebo přímo v knihovně. Po uhrazení ročního členského poplatku v částce 140,- Kč pro dospělé nebo 80,- Kč pro děti do 15 let, studenty a důchodce, Vám vystavíme a předáme Váš průkaz čtenáře.

Městská knihovna Buštěhrad je cílem podpory Středočeského kraje, poskytované formou regionálních funkcí. Spolu s knihovní výpůjční službou během celého roku pořádáme i pravidelné přednášky a besedy s autory, cestovateli, badateli a osobnostmi zdejšího, regionálního i celonárodního veřejného dění. Ve spolupráci s buštěhradskou základní školou každoročně do svých řad zveme nové příznivce z řad školní mládeže, pro které spolu s městským úřadem a rodiči připravuje tradiční Pasování nových čtenářů všech absolventů prvních tříd. O dění v knihovně se můžete dozvědět více v rubrice Akce knihovny.

Knihovna se rovněž účastní několika národních programů, mezi které patří oblíbená Noc s Andersenem, na které spolupracuje s buštěhradským Rodinným centrem Pelíšek, nebo Den boje proti rakovině, kdy společně se zdejšími Věčně mladými seniory pořádá dobrovolnou sbírku prodejem tradičních žlutých kvítků se stužkami. Při knihovně působí i Buštěhradský filmový klub (BFK), který od roku 2016 pořádá pravidelná promítání těch nejlepších děl domácí i světové kinematografie ve spolkové místnosti, kde působí i dětské divadelní studio Kixindlíci Divadla KiX.

Veřejný internet v Městské knihovně

V prostorách městské knihovny je k dispozici jeden veřejný stolní počítač s přístupem na internet za jednorázový poplatek 10,- Kč za služby spojené s připojením a užitím počítače. Knihovna nabízí i bezdrátový internet prostřednictvím sítě wi-fi s celkem třemi samostatnými stanicemi s dosahem po celém interiéru knihovny, v podloubí před knihovnou a ve spolkové místnosti. Vstup na bezdrátový internet v knihovně je zdarma.

Doplňkové služby

Vedle knihovních výpůjček, klidného prostoru k četbě nebo internetu v  knihovně můžete využít i některé další služby:

  • Kopírování
    • černobílé: formát A4 jednostranně 3,- Kč, formát A4 oboustranně 5,-Kč
    • barevné: formát A4 jednostranně 10,- Kč, formát A4 oboustranně 12,-Kč
  • Skenování – úhrada pouze za médium

Knihovna rovněž nabízí chutnou kávu a espresso Lavazza za příznivé ceny, které si můžete vychutnat jak při četbě v interiéru knihovny, tak i u zahradních stolečků v přilehlém zámeckém podloubí.

Infocentrum Buštěhrad

V prosinci 2017 městský úřad zahájil činnost přípravného pracoviště městského infocentra. Díky Operačnímu programu Zaměstnanost, projektu „pracovník knihovny a infocentra“ jsme do nového infocentra přivítali dvě pracovní síly.

© Městská knihovna Buštěhrad 2018 - 2024 | Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus